SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırılmanın Değeri Üzerine

Yazının Giriş Tarihi: 30.05.2024 11:21
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 11:21

Kintsugi, kırılmanın aslında bir bozulma ve yok oluş değil, yeni bir varoluş biçimi olduğuna gönderme yapar. Kintsugi tekniğinde -bir nesnenin kırılan yerinin değer verilerek işlendiğinde çok daha değerli bir hale geldiği düşüncesinden yola çıkarak- kırılmanın izlerini gizlemek yerine kırık yerler vurgulanır.

Kintsugi sanatı, wabi-sabi anlayışıyla paralellik gösterir. Wabi-Sabi, yaşamın hiçbir unsurunu kusur olarak görmez, tersine ona göre yaşam tüm unsurları ile değerlidir. Tam da bu noktada Doğu ve Batı felsefelerinin farkı çıkar ortaya. Doğu felsefesi, iyisiyle kötüsüyle yaşanmışlığı ve ‘kusuru’ kutsarken, batı mükemmeli yani simetriyi ve kusursuzluğu kutsar.

Kırıkları onarmak ve onları değerli bir deneyim gibi algılamak bugünkü benliğimize bilgelik atfeder. Tıpkı kintsugi felsefesinde olduğu gibi ruhumuz, çamurdan kalıbımızın kırıldığı yerlerden süzülen ışıkla aydınlanır.

Esasında çevremizdeki insanları, nesneleri, mekânları algılayış biçimimiz birbirinden pek de farklı değildir. İşte kintsugi felsefesinin nöromimari le bağlantısı bu noktada başlar.

Devamı Nöromimari-Metamorfoz’da.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.