SON DAKİKA
Hava Durumu

Medium Is The Message: Ortam mesajın kendisidir

Yazının Giriş Tarihi: 19.10.2023 09:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.10.2023 09:36

Nazi Almanya’sında Goebbels algı yönetimi ve propagandalarıyla Hitler’in yaktığı ateşi körüklerken mimari yönden de zihin kontrolünün temelleri sağlamlaştırılmıştır. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri Prora Tatil Köyü’dür. Baş mimarı Albert Speer olan ve 1936 yılında inşasına başlanan otelde orta sınıf Almanların “eğlenceden güç doğar” mesajı ile tatil yapması hedeflenmişti. Esasında yapının yekpare ve ihtişamlı görüntüsü ile konukların zihnine “güç, kudret” mesajlarını verilecekti. Aynı tip mimari unsurlar ise; “gücü ve kudreti elde etmek istiyorsan aynı tip düşünmek ve hareket etmek yani yekses olmak zorundasın” mesajlarını fısıldayacaktı. Kısacası bu hizmetin altındaki asıl amaç propaganda ve zihin kontrolüydü.

Mimarinin bir manipülasyon aracı olarak kullanıldığında formel öğelerin hepsi yapılan manipülasyonu ve propagandayı güçlendirmek maksadıyla dizayn edilir. Bilinç düzeyinde fark edilemeyen bu tasarımlar bilinçdışı düzey tarafından algılanarak duygu, davranış ve kararları yönlendirir. Yapısal her unsur otokrasiyi didaktik ve baskıcı bir üslupla vurguluyor olmasına rağmen bireyler baskılandıklarının ve manipüle edildiklerinin farkında olmazlar. İletişim kuramcısı Marshall McLuhan’ın dediği gibi; “MEDIUM IS THE MESSAGE: ORTAM MESAJIN KENDİSİDİR”

Size bir detaydan bahsedeceğim. İki fotoğraf arasında nasıl bir benzerlik vardır sizce? Yapının plan tipolojisi ile Hitler’in beden dili yani Heil Hitler selamı arasında bir benzerlik görebildiniz mi?

Şimdi! Semtinizde, şehrinizde, ülkenizde inşa edilen basmakalıp, tektip yapılara bakın ve yapılmak istenen zihin kontrolünü fark etmeye çalışın.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.