SON DAKİKA
Hava Durumu

Mimarî Yapılar Alzheimer, Demans Gibi Hastalıkların İyileşmesine Katkı Sağlayabilir Mi?

Yazının Giriş Tarihi: 31.01.2024 22:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.01.2024 22:20

1994 yılından itibaren Rush Üniversitesi’nden Dr. Davit Bennnett ve ekibinin Alzheimer hastaları üzerinde yaptıkları araştırma sonuçlarına göre; hastalık neticesinde yamrı yumru hale gelmiş olan beyin dokusuna sahip hastaların bilişsel sorunlar yaşamadığı tespit edildi.

Kare bulmaca, kitap okuma, araba kullanma, yeni beceriler öğrenme, sorumluluk alma, sosyal etkinlikler ve ilişkiler, fiziksel egzersizler, vicdanlılık, yaşam amacının olması ile ilgili faaliyetler bilişsel kayıpların olmasına engel oluyordu.

Hastalıklı beyin dokusuna sahip olduğu halde belirti göstermeyen katılımcılarda “billişsel rezerv” denilen durum gelişmişti.

Hastalık nedeni ile kaybolan nöral bağlantılar yerine beynin plastisite özelliğinden dolayı yeni nöral bağlantılar kurulmuştu.

Beyin plastisitesi; deneyimin veya çevresel uyaranların zenginliğinin beynin yapısal ve işlevsel değişikliklerinin yanı sıra öğrenme, bellek gibi fizyolojik süreçlerde, patolojik durumlarda hasarlanan dokunun tamirinde ve bozulan işlevlerin yeniden kazanılmasında yararlanılan bir sistemdir.

Alzheimer hastaları için tasarlanacak hastanelerde, kolay tanınabilir, algılanabilir, akışkan, basit, simetrik ve bağlantılı formla; ayırt edici renk kombinasyonları, nörokokulandırma, doğayı içine alan biyofilik tasarım kriterlerine uygun yuva niteliğindeki mekânlar plastisite ve bilişsel rezervi destekleyerek iyileşmeye katkı sağlayabilir.

Beyin çevreyle sürekli etkileşim halindedir. İnsan beyninin ürünü olan yapay mimari, beynin mimari yapısını yeniden yapılandırma gücüne sahiptir. Nöromimari kriterlerine göre tasarlanan mekânlar plastisiteyi aktive eder. Bu da alzheimer, demans gibi hastalıkların tedavisine katkı sağlar.

Devamı Nöromimari-Metamorfoz, İyileştiren Mekânlar'da.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.