SON DAKİKA
Hava Durumu

Mimarlık müziğin formel inşasıdır

Yazının Giriş Tarihi: 16.05.2024 12:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 12:12

Tabiat şiirinden mısralar koparan mimar, bazen rediflerin ritmini bazen kafiyelerin uyumunu bazen de dizelerdeki harmoniyi plana, görünüşe, hacme yansıtır.

Ben mimarlığın şiirsel akışının yanı sıra senfonik bir tutkuyla yükseldiğini düşünenlerdenim. “Mimarlık müziğin formel inşasıdır” bana göre.

Güçlü mesajlar veren yapıların duvarlarından süzülen melodileri duymamak neredeyse imkânsızdır. Melodiyle yükselen, çoğalan formlar; doluluk ve boşluk arasındaki oktavlar; açık kapalı alanlar arasındaki ritim gibi benzeşimlerle mimari yapı senfonisini taştan, betondan, camdan yansıtır.

Soyut imgelemin somut nesneye dönüşüm sürecinde senfonik bir akışın olabilmesi için tasarlanan, planlanan, üretilen ya da inşa edilen tüm bileşenlerin belli bir ahenk içinde olması gerekir.

Bu bağlamda nesnenin fiziksel bileşenleri arasındaki uyum bir anlamda formel ve estetik bir varoluşun algısal ve bilişsel yorumlamalarına da karşılık gelmelidir.

Tüm bu olguların harmonik bütünüyle oluşturulan tektoniğin strüktürel inşanın yanı sıra bilişsel ve tinsel inşayı da gerçekleştirdiği sonucuna varabiliriz. 

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.