SON DAKİKA
Hava Durumu

Nobel'i aldıran sinekler

Yazının Giriş Tarihi: 07.06.2024 01:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 01:12

İnsanlarda hastalıklara yol açan genlerin yüzde 75’inin sirke sineklerinde de bulunur. Down Sendromu, Alzheimer, kanser, diyabet, otizm ve insanlarda olan pek çok hastalığın tedavisinin geliştirilmesinde sirke sineklerinin katkısı büyüktür. Genetik bilimi bugünkü seviyesine gelebilmesini sirke sineğine borçludur. Sirke sinekleri, bugüne dek bilim insanlarına 6 kez Nobel kazandırdı.

Yetişkin bir sineğin beyninde 100.000’den fazla nöron bulunur. Son yapılan araştırmalara göre bu nöronların oluşturduğu sistemler sirkadiyen ritim, uyku, öğrenme, anıları kaydetme, flört etme, beslenme, şiddet gösterme, uçuş navigasyonu gibi karmaşık davranışları düzenliyor.

Sirke sineklerinin beynindeki ödül devresi tıpkı insanlarda olduğu gibi alkol ile harekete geçiyor. Yani sirke sinekleri de insanlarla benzer nedenlerden dolayı alkole yönelebiliyor. San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmada, dişi sinek tarafından reddedilen erkek sineğin, eşi yanında olan sineğe göre tam dört misli daha fazla içtiği gözlenmiş.

Sevgilisinden yüz bulamayan erkek sirke sineği Muzaffer ile aşk acısı çeken Feridun arasındaki benzerliği öğrenince gece tepemizde uçan sinekleri gazeteyi rulo yapıp vurmaya kalkmadan önceden, şişeyi açıp onlara "topraaamm! Gel senlen bi demlenek!" demeyi deneyebiliriz.

Gariban belki aşk acısından dolanıyordur

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.