SON DAKİKA
Hava Durumu

Ufak bi' fark var

Yazının Giriş Tarihi: 18.04.2024 00:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.04.2024 00:15

1961 yılında Stanley Milgram’ın yaptığı deneyde katılımcılara, bir otorite figürü tarafından verilen emirlere karşı bir başka kişiye elektrik şokları verme görevi verildi. Deney boyunca katılımcılar, karşılarındaki kişinin acı çektiğini bilmelerine rağmen, otorite figürünün yönlendirmesiyle hareket ederek şokları vermeye devam etti.

Deney sonunda %65 oranında bir katılımcı söylenilene itaat ederek 450 volta kadar olan elektriği diğer odadaki katılımcının acı dolu çığlıklarına rağmen uyguladı.

Başka bir çalışmada ise; yiyecek elde etmek için çeşitli zincirleri çekecek şekilde eğitilen altı rhesus maymunu (hint şebeği) zincirlerden birini çektiklerinde sevdikleri yiyeceklerden bol miktarda alabiliyorlar, bir diğerini çektiklerinde ise daha az sevdikleri ve az miktarda yiyeceğe ulaşabiliyorlardı. Keyifleri pek yerindeydi yani.

Derken maymunlardan birinin karnı acıktı ve bol yiyecek gelen zinciri çekti. O sırada korkunç bir şey oldu. Tıpkı Milgram deneyindeki gibi; diğer kafesteki maymun acı veren bir elektrik şoku yaşadı ve çığlık atmaya başladı. Bu acı çığlığa, maymunun korku içinde sindiğine, yüzünü ekşittiğine şahit olan diğer maymunlar arasında bir anda davranış değişikliği görüldü ve maymunlardan dördü en fazla ödül (yiyecek) getiren zincire asılmayı bıraktı. Beşinci maymun beş gün boyunca zincirlerden ikisini de çekmedi, altıncı maymun ise on iki gün boyunca zincirlere asılmadı. Kısacası maymunlar başka bir maymun acı çekmesin diye kendilerini açlığa mahkûm ettiler.

Bu iki deney karşısında insan şu soruyu sormadan edemiyor: “Ufak(!) bi’ fark bizden ne eksiltti?

Detayları ve devamı Nöromimari-Metamorfoz’da.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.