SON DAKİKA
Hava Durumu

Yaşadığımız çevre beynimizi değiştirebilir mi?

Yazının Giriş Tarihi: 12.10.2023 09:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.10.2023 09:03

1970 yılında beyin gelişimi/plastisitesi ile görsel deneyim arasındaki ilişkiyi araştırmak maksadıyla Colin Blakemore ve Grahame Cooper adındaki iki bilim insanı “seçici yetiştirme deneyi” adı altında bir çalışmaya imza attılar. Bilim insanları beş aylık süreyle bir grup yavru kediyi dikey şeritli ortamda, diğer grup yavru kediyi ise yatay şeritli ortamda tuttu. 

Beynin nöral plastisite denilen yapılandırması sonucu sadece dikey ya da sadece yatay yönelimli çizgilerin olduğu tüplerde tutulan kedi yavruları, daha sonra farklı yönelimdeki çizgilerin olduğu tüplere konulduklarında daha önce tüpte görmedikleri yönelimlere karşı körmüş gibi davrandılar. Deneyde; “dikey ortamda büyüyen kedinin dikey ya da dikeye yakın uyaranlara en iyi yanıt veren birçok nörona sahipken yatay uyaranlara yanıt veren uyaranlara sahip olmadığı gözlenmiş ve bilim insanları “yatay uyaranlara cevap veren nöronlar kullanılmadıkları için kaybolmuşlardır” sonucuna varıldı.

Çevresel öğelerin ve zenginleşmenin beynin yapısal bileşenlerini değiştirebileceğinin gösterilmesi, beynin plastisitesi hakkındaki hâkim varsayımları değiştirmiştir. Mesaj açıktır: Beyin nispeten sabit bir makro yapı organizasyonuna sahip olmasına rağmen, bilinmeyen potansiyeli olan karmaşık mikro mimarisi ile doğumdan önce, gençlik sırasında ve esasen tüm yaşam boyunca güçlü bir şekilde değişebilme özelliğine sahiptir.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.