SON DAKİKA
Hava Durumu

Özdeğer nedir?

Yazının Giriş Tarihi: 21.05.2024 01:39
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 01:39

Merhabalar değerli okurlarım, bugün ki yazımda sizlere özdeğer hakkında biraz bilgi aktarmak istedim. Neden mi bu konuyu seçtim? Cevabı; Ne yazıkki bu konuyu toplum olarak çok içselleştirdiğimizi ve dilimizde olsa bile hayatımıza geçiremediğimizi görmem diyelim.. kişinin kendine verdiği değere özdeğer denir. Özdeğer ailelerin çocuklara kattığı öğrettiği bir konudur. Özdeğerimizin ilk yapı taşları ailelerimiz tarafından öğretilir ve hayatımızın ilk yedi yılında şekillenir. Eğitim hayatımızla bu öğretiler çeşitlense de aile öğretileri her zaman hayatımızın önemli bir bölümünü oluşturmaya devam eder. Aile içinde açık, net, belirgin,dürüst ve doğrudan iletişim şekli ile kuralların esneyebildiği bir ortamda büyüyen çocuklar yüksek özdeğer yapısı kazanırlar. Fikirlerinin dinlenmediği, söz hakkının olmadığı bir aile ortamında büyüyen bir çocuğun değerli hissedebilmesi ne yazık ki neredeyse imkansızdır.Dolayısı ile özdeğerin temelleri doğru atılamadığında,bireyler kendileri hakkında negatif duygular hisseden, kendilerini sevmeyen, aşağılanmaya ve ezilmeye layık olduklarına inanmış kişiler olmaktadırlar.Ve sonuçta da kendilerine bakmak için motivasyonlarını yitirmiş, genel anlamda hayatta başarısız olmuş kişiler haline gelirler. Ayrıca, özdeğer eksikliği kaygıya, bağımlılığa, ilişki sorunlarına, depresyona ve pek çok kötü olasılığa sebep olabilmektedir.

Özdeğeri yüksek olan kişiler de hassasiyet, dürüstlük, sevgi, şefkat, yeterlilik kolaylıkla fark edilir. Kendi yeterliliğin farkında olan kişiler kararlarını alma da en doğru merciinin kendileri olduklarını bilirler. Aldıkları kararlar ya da yaptıkları seçimler sonucunda suçluluk hissetmek ya da başkalarını suçlamak yerine sorumluluklarını alırlar.Yine kendi değerlerini fark eden kişiler karşılarındaki kişinin değerini de bilerek saygı gösterip empati yapabilirler.Özdeğeri düşük olan kişiler ise; genellikle hak ettiklerinin aşağılanmak ve ezilmek olduğuna inanırlar. Bu inanca sahip insanlar, olaylardaki negatif bakış açıları ve alınganlıkları ile fark edilirler.Bir süre sonra özdeğeri düşük olan insanlar için umutsuzluğa kapılmak, yalnızlaşmak kaçınılmazdır. Görüldüğü üzere özdeğer bir bireyin sağlıklı, mutlu, barışçıl, uyumlu ve üretken olabilmesi için oldukça gereklidir. Bu yazıyı okuyan okurlarım tabiki yazımı bitirmeden küçük bir tavsiyede bulunmak istiyorum.

Öncelikle kendi duygularınız ile bağlantıya geçip kendiniz hakkınızda neler düşünüyor ve iç sesiniz size bu konuda ne diyor gözden geçirmeniz tavsiye ediyorum. Eğer birer ebeveynseniz ve sizde bir özdeğer sorunu varsa çocuğunuza bunu anlatmamızın çok zor olacağını bilmenizi isterim. Sizler kurduğunuz iletişim şekli ile çocuklarınız için birer rehber ve rol model olacağınız için, özdeğer az öncede anlattığım gibi ev içindeki iletişim şekli ile öğretilen bir olgudur. Kendinizdeki sorunu düzeltmeden bunu aktarabilmeniz de neredeyse imkansızdır.

Çocuklar ailelerin aynasıdır, ne görürlerse onu yansıtırlar diyerek sizlerle vedalaşmak istiyorum..

Özdeğerinizin önemini anladığınız ve ona göre yaşayabildiğiniz güzel günler dilerim ..

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.